Program vzpomínkového letu

14.8.2019

Vzpomínkový let ve stopách průkopnické francouzsko-rumunské letecké společnosti s československou kapitálovou účastí CFRNA/CIDNA se kvapem blíží. Určitě vás bude zajímat, co a jak a kde účastníky letu čeká. 

expedice_cfrna_cidna_2019_fcb_cz_final-min-min.jpg

Nultý ročník vzpomínkového letu CIDNA 2019 proběhne v září 2019, a to ve dvou etapách. Do té první, která zamíří na (z Prahy míněno) východní trasy CFRNA/CIDNA, odstartuje celkem sedm letadel v sobotu 7. září z letiště Praha Letňany (LKLT), které leží jen několik stovek metrů od kbelského letiště, kde měla CFRNA/CIDNA ve dvacátých a třicátých letech servisní centrum a letiště využívala jako svůj středoevropský hub. Ostatně většina letišť, na která zavítáme, byla destinacemi CFRNA/CIDNA, což je také důvod, proč je chceme symbolicky navštívit.

CIDNA 2019
”fr_int” » Poleťte s námi!

Flying Revue pořádá v září 2019 vzpomínkový let ve stopách letecké společnosti CFRNA/CIDNA, která stála u zrodu komerční letecké dopravy v Evropě, Praha byla její významnou destinací a Československo jejím akcionářem. Zveme české i zahraniční piloty, aby se vzpomínkového letu zúčastnili s námi.

V případě zájmu pište na info@flying-revue.cz nebo volejte na +420 602 944 172.
Více o vzpomínkovém letu zde.

Start bude mít patřičně slavnostní atmosféru, jelikož bude součástí programu letošního Dne Letiště Letňany. Pokud odlet chcete vidět na vlastní oči, budete srdečně vítání. Letíme cca v 10.30 hod. (první letoun). Letadla budou před odletem seřazena mezi VPD a návštěvnickým sektorem, v němž bude probíhat akce 100 let Citroen, s jehož pořadatelem jsme navázali pro tento účel kontakt. 

» Měli byste chuť letět s námi? Rádi vás v expedičním týmu přivítáme! Pište volejte (kontakt v boxu vlevo).

Po odletu z Letňan naberou stroje směr Rakousko, Maďarsko a Rumunsko. Nejprve přistanou na letišti Vídeň Vöslau (LOAV), odkud budou pokračovat na Budapest Budaors (LHBS), Szeged (LHUD), Arad (LRAR) a Bukuruešť Baneasa (LRBS). 

Na většině letišť na trase budou účastníky letu očekávat. Na vídeňském letišti Vöslau pro ně bude připraveno občerstvení, prohlídka letiště a návštěva leteckého muzea. Prohlídku letiště pro letce přichystali i na letišti Budaors v Budapešti. Na tomto letišti CFRNA nepřistávala, v době její existence ještě nebylo v provozu. CFRNA a posléze i nástupnická Air France létaly na letiště Matyásfold Airfield východně od města, které CFRNA/CIDNA a pak zřejmě i Air France do roku 1937 používala, leží na východě Budapešti, leč momentálně již není v provozu. Letiště Budaors s pozoruhodným terminálem a historií ale tento handicap jistě vynahradí. 

Po přenocování v Budapešti pokračuje let v neděli 8. září přes Szeged do rumunského Aradu. Tady nás budou očekávat i významné osobnosti a veřejnost. Arad bude druhou destinací, kde celá skupina přenocuje. 

Zoom gallery  Zoom gallery

Krátce po poledni v pondělí 9. září přivítá účastníky vzpomínkového letu letiště Baneasa v Bukurešti, kde nás uvítají místní osobnosti a proběhne tisková konference a prezentace projektu CIDNA 2019. Tím bude první etapa vzpomínkového letu - nepočítaje návrat - dokončena.

Druhá etapa se poletí ve čtvrtek 19. září také z Letňan, s odletem v 9.00 hodin. Účastníci této etapy zamíří z Prahy na západ, tedy kromě jiného na domovské letiště CFRNA/CIDNA ve Šrasburku. Trasa tedy je: Praha Letňany (LKLT) – Strasbourg/Neuhof (LFGC) – Paříž/Les Plessis Belleville (LFPP) – Strasbourg/Neuhof (LFGC) – domovské letiště v ČR. 

Na letiště Neuhof ve Štrasburku dorazí účastníci letu hned dvakrát. Nejprve při mezipřistání na letu do Paříže během první dne této etapy a následně při vyvrcholení celé expedice v pátek 20. září. Významnou zastávkou bude ale i Paříž (LFFP), kde proběhne setkání se členy aeroklubu handicapovaných pilotů a prezentace projektu CIDNA 2019. Páteční program na LFGC ve Štrasburku bude pestrý. Účastníky letu přijme na radnici města jeho starosta Roland Ries a uspořádá pro ně slavnostní recepci za účasti diplomatů, místních politiků a médií. V sobotu pak bude projekt CIDNA 2019 součástí dne otevřených dveří letiště Neuhof. 

logo_fr_transp.jpg

 

Partneři: 

    

  

Expedice: CIDNA 2019 > Články > Program vzpomínkového letu