Generál Maurice Duval, prezident CFRNA/CIDNA

Muži, kteří (s)tvořili CFRNA/CIDNA         Pierre de Fleurie si s ohledem na svůj věk (23 let) nevěří pro jednání s politiky a byznysmeny, a tak do pozice prezidenta CFRNA povolá všeobecně uznávaného generála Maurice Duvala. Ten na jeho nabídku kývne. 

Zoom gallery

Poté, co se pilot Pierre de Fleurieu octne po první světové válce na zemi, bez křídel a bez pravé paže, najde si tento příslušník staré francouzské aristokratické rodiny skromné místo v pařížské filiálce největší rumunské banky Marmorosch-Blank.

Využije chvíle, kdy se její ředitel Aristide Blank objeví na pár dní v Paříži, aby jej přesvědčil o nutnosti vytvořit leteckou společnost, která spojí Francii se zeměmi Malé dohody i s dalšími evropskými zeměmi, a dokonce i s Tureckem na asijské straně Bosporu. Monsieur Blank je nápadem nadšen, položí na stůl potřebnou sumu peněz k založení letecké společnosti a z Pierra dě Fleurieu udělá ředitele.

De Fleurieu začne okamžitě hledat spolupracovníky. Přesvědčen, že se svým "směšně nízkým věkem" (bylo mu 23 let) by nevzbudil důvěru u politiků, obrátí se na generála Maurice Duvala (1869 – 1958), nositele Řádu čestné legie, Válečného kříže, který požívá všeobecné vážnosti a uznání, a požádá jej, aby se ujal role prezidenta CFRNA. K jeho velké radosti generál funkci akceptuje. 

Jméno Maurice Duval je synonymem slávy francouzského vojenského letectví za první světové války a civilního letectví po válce. Absolvoval prestižní vojenskou školu Saint Cyr a Vysokou válečnou školu. Po vypuknutí války je nejprve přidělen k pěchotě. V roce 1918 je jmenován generálem a je pověřen organizací válečného letectví. Necelý měsíc po svém jmenování vytvoří první leteckou divizi na světě se 600 stíhacími letadly a bombardéry.

Má plnou podporu francouzského premiéra Georges Clemenceau, a tak objednává velké množství letadel "Breguet XIV", lehký a rychlý stroj, ve kterém jeho výrobce Charles Louis Breguet nahradil dřevo do velké míry kovem. Po válce se tento letecký nadšenec stává nejvyšším šéfem francouzského letectví. V občanské společnosti vykonává prestižní funkce:

  • Předseda predstaventsva deníku Figaro
  • Předseda představenstva Société des Moteurs Salmson
  • Předseda francouzského Aeroklubu
  • Předseda francouzského výboru pro propagaci letectví

Role prezidenta CFRNA/CIDNA zcela logicky doplňuje prestižní kariéru generála Duvala a svědčí o důvěře, kterou choval k odvážnému a průkopnickému plánu vytvořit společnost spojující Francii se zeměmi střední a východní Evropy. Prezidentem společnosti je od roku 1920 až do roku 1932. Nadán jak technicky, tak literárně, Maurice Duval po odchodu do důchodu přispívá články do odborných časopisů a je autorem knih o občanské válce ve Španělsku.

Během první světové války o něm jeho nadřízený napsal: "...skutečná situační inteligence, neutuchající aktivita, nadšení, které přenáší na své okolí a obdivuhodný smysl pro initiativu…" Maurice Duvalovi se podařilo si tyto vlastnosti uchovat po celý život. 

Maryla Boutineau

 

Expedice: CIDNA 2019 > Články > Generál Maurice Duval, prezident CFRNA/CIDNA